top of page

SIRALTI ÇİNİ ATÖLYESİ

Atölye kurma fikri çok eskilere dayansa da, Sevinç AKTAŞ ve kızkardeşi Mesude TAŞOVA kendi sanat dallarında ayrı ayrı işlerle meşguliyetlerinden dolayı, atölye kurmak için zaman bulamamışlardır. Çini malzemesi ve altyapı tedariği, sırlama ve fırınlama konusunda sıkıntılar ortaya çıkmaya başladığından dolayı artık bu işin tek bir yerde güvenilir kişilerce yapılması gerektiği fikrinden yola çıkarak, iki kardeş birleşerek atölyenin temelini 2013 yılının başlarında attılar. Uzun araştırmalar, kaliteli tedarikçilerle yapılan anlaşmalar ve atölyeye uygun yer seçimi sonucunda 2013 senesinin sonuna doğru atölye faaliyete girmiştir.

Atölye, kendini çiniye adamış amatör veya profesyonel sanatçıların kendini rahat hissedebileceği, uzaklara gitmeden Bursa içinde en kaliteli ve en çok çeşidi bulabileceği bir yerdir.

Ayrıca Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu ve çini konusunda ihtisas yapmış ustalarımız Mesude TAŞOVA ile Sevinç AKTAŞ'tan çini kursları alınabilir. Kurs için gerekli her türlü malzeme atölyede bulunduğundan, kursiyer gelir gelmez hemen dersine başlayabilir, sanatsal hayalgücünü serbest bırakıp, ustaların önderliğinde en güzel eserleri meydana getirebilir.

Atölyede bulunan çini fırını ile, sabır ve sevgiyle hazırladığınız eserleri yine uzaklara gitmenize veya göndermenize gerek kalmadan en kaliteli sırça ile sırlayıp, fırınlanır.

Kısacası, atölyede eksik olan sadece sizsiniz...

MESUDE TAŞOVA & SEVİNÇ AKTAŞ

Sinop’un en güzel ilçesi Ayancık’ta doğan Sevinç AKTAŞ, 1996 yılında çiniyle, seramiğin ve çininin anavatanı sayılan Kütahya’da, tanıştı. 1999 yılında Kütahya Meslek Yüksek Okulu Çini İşlemeciliği Bölümü’nden mezun oldu. Mehmet KOÇER, Mehmet GÜRSOY gibi bu konuda uzman ve çok değerli hocalardan ders aldı. Çini çalışmalarına birkaç özel atölyede devam ettikten sonra, 2007 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesinin Meslek Edindirme Kurslarında eğitmenliğe başladı. Bu tarihten itibaren öğrencileriyle birçok karma sergiye katıldı. Bursa’nın ev sahipliği yaptığı 33. Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği'ne katılan tüm çocuklara hediye olarak verilen Karagöz ile Hacivat motifli çinileri bizzat kendisi ve öğrencileri tarafından hazırlandı. Sanat hayatının başından bugüne dek "sürekli değişim" 'i esas alan sanatçı, devinimin getirdiği yeniliklerle çalışmalarını renklendirmiştir.

Sanat hayatına halen ders verdiği BUSMEK ile Sıraltı Çini Atölyesi’nde devam etmektedir. Çalışmalarında geleneksel motifleri göz ardı etmeden günümüze özgün bir biçimde taşımayı başarabilen yegâne sanatçılardan biridir.

 

Mesude TAŞOVA da ablası gibi Ayancık'ta doğdu. Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitim Fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre Görsel Sanatlar Öğretmeni olarak çeşitli devlet ve özel okullarda öğretmenlik yaptı. Ablası sayesinde daha önceden tanışmış olduğu çini sanatını hayranlıkla takip etmekteydi ve ondan özel dersler aldı. Sevinç AKTAŞ'ın görev aldığı çoğu çalışmalarda en önemli yardımcısıydı. Yeteneğini kursa giderek de belgelendirdikten sonra bu alanda kendine özgü tasarımlarını geliştirerek geleneksel motiflerle modern motifleri birleştirmeyi başardı. Bu çalışmaların beğeni toplaması üzerine bu alanda yoğunlaşan Mesude TAŞOVA şu anda Sıraltı Çini Atölyesinde kurs vermiştir. Şu an yurt dışında yaşayan Mesude TAŞOVA, Anadolu'nun bu güzel sanatını Avrupa'da tanıtmaya devam ediyor.

SIRALTI

ÇİNİ

ATÖLYESİ
bottom of page